Elsősorban a húsmentes, vagy éppen minden állati terméket elutasító táplálkozásra áttérőknek okozza a legnagyobb gondot a növényi táplálkozás. Ezért találhatunk ilyen címeket a neten. “Húspótló zöldségek: Így éld túl a vegetarianizmust!”.
Mivel egy mindenevő étrendben a húsok fontos fehérjeforrást jelentenek, ezt helyettesítened kell fehérjében gazdag növényi ételekkel. Például diófélékkel, magvakkal, hüvelyesekkel, tofuval, szejtánnal. A zöldségek között is találni egészen kitűnő fehérjeforrásokat: szójabab, egyéb babfélék, csicseriborsó, lencse, zöldborsó, spenót, brokkoli, spárga, kelbimbó, karfiol, stb.
Rengeteg húspótló készítmény létezik, amik megpróbálják utánozni a húskészítmény ízét. Ha még hiányoznak az ilyen ízek, elérhetőek ezek a termékek. Ha mégsem ezek az igaziak, akkor még várj az áttéréssel. A gyakorlott vegáknak/vegánoknak már nem okoz gondot a növényi alapú táplálkozás.
Egy a számtalan lehetőség közül.
Vegetáriánus tál
Összetevők:
Rántott karfiol
Szejtán gyros
Tofu és édesburgonya kockák
Hajdina paprikával és uborkával
Koktélparadicsom
Hőlégkeveréses főzőedény
Mindent tud, amit a jelentősen drágább hőlégkeveréses fritőzök tudnak. Grillez, süt, párol, kiolvaszt, és még főzni is lehet benne. A 12 literes edzett üvegtálban az étel elkészülése ellenőrizhető. Beállítása egyszerű. Hőfok 65-250 C° között, idő 0-60´ -ig állítható.A család húsevő tagjai bármilyen húsétel elkészítéséhez használhatják. A sütő teteje más (azonos átmérőjű) edényre is áthelyezhető. Az alsórésze mosogatógépben is mosogatható, de saját tisztító funkciója is van.
Omlettsütő
A tapadásmentes felületnek köszönhetően nem ragadn bele a reggelid az omlett sütőbe. Nem kell az omlett hajtogatásával bajlódnod.
Tökéletes alakú omlettet, vagy éppen vega fasírtot süthetsz a segítségével.
Bulgur
Csicseriborsó
Hajdina
Jackfruit
Kuszkusz
Szejtán
Szója
Tofu
Fűszerek
A bulgur tulajdonképpen tört búza, Magyarországon a török éttermekben „török rizsnek” is nevezik. Leginkább a közel-keleti és a török konyha által kedvelt köret. A még éretlen vagy a meghántolt érett búzaszemeket párolják, kiszárítják, majd durvára összetörik . Mivel a bulgurt előzetesen párolják, ezért a magyarok által ismert búzadarától eltérően jóformán alig kell főzni, akár elég csak vízzel leforrázni.
A bulgur kifejezetten tápláló étel. Alacsony a zsír-és kalóriatartalma, viszont vitaminokban (B, E), ásványi anyagokban (kálium, magnézium, vas, folsav) és rostban bővelkedik, ami miatt a fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és kismamáknak is ajánlott. Egy csésze bulgur a napi rost szükséglet 25%-át fedezi.
100g csicseriborsó 275 kalóriát tartalmaz. Szénhidrát összetétele 100g-ra vetítve 60g szénhidrát, melyből azonban 19g fel nem szívódó rost és csak 11g számít gyors szénhidrátnak. Kiemelkedő sok, közel 20g fehérjét tartalmaz és 6g zsírt. Vitaminokat tekintve gazdag B1-, B6-vitaminban és folsavban, és E-vitamin és A-vitaminként hasznosuló karotin is található benne. Ásványi anyag tartalma is kedvező, remek kalcium forrás, de sok magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz. 100 gramm mennyiség a napi kálium-, b6-vitamin és magnéziumszükséglet felét, a kalciumszükséglet közel negyedét, valamint a vasszükséglet 69%-át tartalmazza.
Látható tehát, hogy egy közepesen diétásnak mondható, de kiemelkedő beltartalmi értékei miatt mindenképp fogyasztandó élelmiszerről van szó, melyet késő esti órák kivételével bármikor fogyaszthatunk.
A hajdina tartalmazza a B-vitaminok széles skáláját, illetve E- és P-vitamint is, emellett a hajdina antioxidáns-tartalma hozzájárul a szervezetünk általános egészségügyi állapotához. Az ősi időkben az emberek a hajdina termését gyógynövényként tartották számon magas vérnyomás ellen. Segíti a szervezetben a C-vitamin felszívódását és stabilizálja a vércukorszintet.
Hajdina
A hajdina valahogy nem kifejezetten népszerű élelmiszer, de azért minden nagyobb élelmiszerboltban kapható.
Főzés előtti alaposan megpirítva (fokhagyma gerezdekkel, szemes borssal együtt) nagyon finom, érdemes kipróbálnod.
Nekünk vegetáriánus vagy vegán életmódot folytatóknak vagy a diétázóknak a hajdina fogyasztása különösen ajánlott, mert tartalmazza a lizin és arginin esszenciális aminosavakat, amelyekhez más általunk fogyasztott élelmiszerekből nehezen juthatunk hozzá.
A 15 méter magasra is megnövő jákafa délkelet-Ázsiában őshonos. Nemcsak a fa, a termése is óriásira nő, ez a legnagyobb, fán termő gyümölcs a Földön. Tömege elérheti akár a 35 kilót, hossza pedig megközelítheti az egy métert. Egyszerre ráadásul 150 darab gyümölcs is nőhet egy fán, amelyek körülbelül 6-9 hónapig érnek.
A jackfruit textúrája és íze is, attól függően, mennyire érett.
A kevésbé érett gyümölcsök alkalmasak különböző vega és vegán fogásokhoz, egyébként szálas, foszlós szerkezete miatt hasonlít is a húshoz. Az érettebb terméseknek már kifejezetten gyümölcsös íze van. Édes, kicsit a banánra, kicsit a körtére és az ananászra emlékeztet, és az állaga is más. Ázsiában ebből fagyit és üdítőt is készítenek.
A kuszkusz a bulgurnak egy finomabb szemcseméretű aprítéka. Főzése a bulgurhoz hasonlóan, rövid idő alatt megtörténik. A főzés végeredménye viszont más, mert állaga sűrűbb, kásaszerű lesz. Egyszerűen és gyorsan elkészíthetjük. Salátákhoz elég, ha vízbe áztatjuk húsz percre. Köretnek addig pároljuk amíg magába szívja a nedvességet, megduzzad, megpuhul. A kuszkusz erősíti az immunrendszert, a csontokat és a vérkeringésnek is jót tesz. Mellesleg még finom is.
A szejtán búzasikérből víz hozzáadásával, vagy búzalisztből mosással előállított búzaglutén.
Fehérje tartalmát tekintve ugyanannyi fehérje (70 gramm) van 100 gramm szejtánban, mint 100 gramm csirkemellben. B-vitaminokat, niacint, E-vitamint, rezet, vasat, mangánt, cinket, magnéziumot, kalciumot, foszfort és szelént tartalmaz. A növényi alapú táplálkozással hogyan lehet fehérjét pótolni? Egyebek közt így. Az egyetlen hibája, hogy glutén érzékenyek nem fogyaszthatják.
A szójabab alapú élelmiszerek, például a tofu, vagy szójagranulátum, stb. mellett húshelyettesítőként használható. Ugyanúgy lehet bármit készíteni belőle, mint a húsokból. Meg lehet főzni pörköltnek, lehet leveles tésztába betölteni, leveshez felhasználni, ki lehet rántani vagy pácolni és grillezni. Felhasználásának megfelelően fűszerezhető.
A szója az maga a szójabab, ami a hüvelyes növények közé tartozik.
A szójában a nagy mennyiségű létfontosságú aminosavakat is tartalmazó, tehát a húsokkal szinte egyenértékű fehérje mellett ún. fitoösztrogének is találhatók. A fitoösztrogének a természetben előforduló növényi vegyületek, amelyek többek között segítik a szervezet csontritkulás, vagy éppen a daganatok elleni védekezőképességét.
Fitoösztrogén tartalma mellett a szója nagy mennyiségben tartalmaz még kalciumot, cinket, valamint B-vitaminokat, mindenekelőtt B12-vitamint.
A nagy mennyiségű szója elfogyasztása befolyásolja hormonháztartásunkat!
A szójából készült tofu nem is annyira húshelyettesítő, mint inkább teljes értékű étel.
A tofu talán a legsokoldalúbban felhasználható, akár házilag is elkészíthető vegán alapanyag: morzsolva, szeletelve, kockázva, tépkedve húspótló lehet, vagy akár süteményreceptek is elérhetők az interneten.
A natúr tofu önmagában semleges, de jól átveszi az ízeket.
Jobban pácolható, ha a víztartalmát csökkentjük. Ez történhet préseléssel, amikor a felszeletelt tofura alul-felül papírtörlőt teszünk, majd legalább fél órára nehezéket teszünk rá.
Pácoláshoz ecetes, citromos vagy szójás pác használata célszerű, mivel a tofu még akkor is tartalmaz vizet, ha azt kipréseltük, így az olajos pácot kevésbé szívja magába.
Ropogósra sül, ha meghempergetjük kukoricakeményítő és egy késhegynyil sütőpor keverékében. Magas hőfokon süssük a tofut, az olajba csak akkor tegyük, mikor az átforrósodott.
Feketesó: Himalaya fekete só (kala Namak). Kénes íze miatt kiválóan alkalmas a tojás ízének helyettesítésére. A dél-ázsiai konyha jellegzetes ételeihez remekül illik mint például a raita, de a tofuhoz és az avokádóhoz is.
Szójaszósz: A szójaszósz az ázsiai konyha egyik alapvető ételízesítője, amit főzéshez, sütéshez is felhasználnak, mártásokhoz, mártogató szószként és marináláshoz is alkalmaznak. A szójaszószok lehetnek világosabbak vagy sötétebbek, a világosak sósabbak és könnyebbek, a sötétebb változatok gazdagabbak, sűrűbb textúrájúak.
Veganéz: Növényi majonéz. Általában ivóvíz, napraforgóolaj, mustár, nádcukor, ételecet, tengeri só, sűrítőanyagból áll. (Bevált márka: Hellmann’s)
Édes csiliszósz: Az édes chiliszósz tulajdonképpen ketchup paradicsom nélkül. Inkább a fűszerezésével érvényesül. Aki szereti a kínai konyhát, annak muszáj kipróbálnia az édes-savanyú chiliszószt is! Igazi zamatos, keleties szósz, melynek üdeségét a friss paprika és fokhagymadarabok adják. Az egyik legkiválóbb mártogatós kínai ételekhez, de kitűnő tészták ízesítéséhez is.
A leöblített gombák tönkjét leválasztjuk, megtisztítjuk, majd 3 l vízben ½ fej félbevágott vöröshagymával, kevés sóval feltesszük főni. Kb. ½ óra múlva leszűrjük, a levét félretesszük. (A főtt gombaszárat felkarikázva felhasználhatjuk salátához, vagy akár önmagában is fogyasztható).
A hagyma másik felét finomra vágva üvegesre pároljuk az olajon. Hozzáadjuk a karikákra vágott sárgarépát és fehérrépát, és alacsony lángon 10 percig dinszteljük.
Közben a gombát felszeleteljük. Hozzáadjuk a zöldségekhez, és 5-6 percig pároljuk. Mikor már levet eresztett a gomba, meghintjük a pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük. Felöntjük a gombaszár levével és alacsony lángon elkezdjük főzni.
Egy csészébe teszünk egy keveset a forró gomba léből és csomómentesre keverjük a lisztet. A forrástól számított 15 perc elteltével állandó kevergetés közben belekeverjük a levesünkbe.
A galuska
A tojást kikeverjük egy csipet sóval és annyi liszttel, hogy laza galuska állagot kapjunk. Beleszaggatjuk a levesbe, további 3-4 percig főzzük.
Megjegyzés
Aki szereti, a végén megszórhatja egy fél csokor nagyobbra vágott petrezselyemmel. Pár perc elteltével levehető a tűzről. Rövid pihentetés után tálalható.
A hagymát kockákra vágjuk, és a felét elkezdjük pirítani forró olajon. Hozzáadjuk a babérlevelet, az apró kockákra vágott paprikát és paradicsomot, majd azokkal is 1-2 percig pirítjuk. A hagymás alapot felöntjük kb. 2 dl vízzel, és főzzük, míg a víz nagyrésze elpárolog.Botmixerrel pépesítjük, félretesszük.
Elkezdjük pirítani a hagyma másik felét, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, az 1-1,5 cm-es kockára vágott szejtánt. Pár perc pirítás után hozzáadjuk a füstölt pirospaprikát, majd rátöltjük a pépesített hagymás alapot.Beletesszük a felkarikázott répát, a hosszában felszeletelt fehérrépát, majd hozzákeverjük a darált paprikát is, és felöntjük 2 l vízzel.Ahogy felforrt, hozzáadjuk a pirospaprikát, a köményt, sózzuk, borsozzuk, és belekeverjük a mustárt is. Kb. 5 perc főzés után hozzáadjuk a kis kockákra vágott krumplit, addig főzzük, míg minden zöldség megpuhul.
Megjegyzés
Tehetünk a levesünkbe 1 db tojással készült csipetkét is.
2ekméz(érett dinnye és édes narancs esetén nincs rá szükség)
sóízlés szerint
Elkészítés
A dinnyét félbevágjuk és eltávolítjuk a magokat. 2-3 szeletet félreteszünk, a többiből kanállal kikaparjuk a dinnye belsejét.A szelet dinnyéket kivágjuk a héjából és kisebb darabokra kockázzuk.
A dinnye belsejét, a joghurtot, a frissen kifacsart narancslevet, a csipetnyi sót beletesszük egy magasabb falú tálba (botmixer esetén), vagy a turmixgépbe és alaposan összedolgozzuk. Ha szükséges, mézzel édesítjük.
Kis tálakba szedjük, beletesszük a kis dinnyedarabokat és legalább 1-2 órára a hűtőbe tesszük.Tejszínhabbal kínáljuk.
Az algalapokat kisebb darabokra törjük, és beáztatjuk 1 l meleg vízbe.
A padlizsán felét meghámozzuk, és felvágjuk kockákra. (A másik feléből kivághatunk halszelet formákat és megpirítva a levesbe tehetjük, de nekem nem az igazi).
A vöröshagymát apróra vágjuk és az olajon elkezdjük pirítani, majd hozzáadjuk a felszeletelt fokhagymát, a kockákra vágott paradicsomot és zöldpaprikát, a padlizsánkockákat. Pár perc után tesszünk hozzá 1 ek piros-, és 2 tk füstölt papriát, köményt, az ételízesítőt és a beáztatott nori lapokból 1 evőkanállal. Fedő alatt 20 percig főzzük (ha kell teszünk hozzá 1 dl vizet). Botmixerrel pépesítjük.
Leszűrjük a beáztatott alga lapokat. Felöntjük az algás vízzel a levesalapot, mehet bele a só, bors, pirospaprika ízlés szerint. 2-3 percig főzzük.
Gyufatésztával tálaljuk.
Megjegyzés
A padlizsánszeletek halként, csak szükségmegoldás. Szejtán (halízű) használata remélem előbb-utób megoldja a helyzetet.
A tofuból préseljük ki a vizet (papírtörlő közé téve legalább 30 percre tegyünk rá nehezéket).
Előbb kb. 1,5 cm vastag lapokra vágjuk a tofut, majd ezeket keresztben elfelezzük. Az így kapott 6 szeletet vágjuk még el átlósan, így 12 szelet háromszög alakú lesz belőle.
Egy tálban a csiliszószt, a ketchupot, a szójaszószt és az ananászlét ősszekeverjük és belehelyezzük a tofu szeleteket. Pácoljuk legelább 1 órát.
Tegyük serpenyőbe a tofut, öntsük rá a szószt, amiben ázott. Főzzük addig – időnként megforgatva, amíg besűrűsödik a szósz..
Felszeleteljük a gombát, (a hosszabb gombaszárat rövidebbre vágjuk) felaprítuk a vöröshagymát, áttörjük a fokhagymát. Apróra vágjuk a paprikát és a paradicsomot.
A vöröshagymát sózzuk, üvegesre pároljuk., hozzáadjuk a fokhagymát, levéve a tűzről a pirospaprikát és jól átforgatjuk. Hozzáadjuk a köményt, a felkockázott paprikát, a paradicsomot, az apróra vágott petrezselymet és a levágott (egészséges) gombaszárat.Felöntjük 1,5 dl vízzel, és fedő alatt kis lángon főzzük amíg a zöldségek meg nem puhulnak.
Botmixerrel kissé pürésítjük a zöldségeket, majd hozzáadjuk az alaphoz a felszeletelt gombát és addig főzzük, míg a gomba levet nem ereszt.Sózzuk, borsozzuk és puhára főzzük a gombapörköltet.
Nokedlivel, vagy tarhonyával, esetleg sztrapacskával, vagy rizzsel tálaljuk, de krumlipürével is kitűnő.
A finomra vágott hagymát az olajon megdinszteljük és hozzáadjuk a darált szejtánt, öntünk alá 1 dl vizet, rövid ideig kevergetjük, hogy a szejtán ne ragadjon le, mmajd hozzáadjuk az apró kockákra vágott csiperkegombát, a vékonyra karikázott sárgarépát, a fokhagymát, az oregánót és a bazsalikomot. Fedő alatt pároljuk, míg a gomba megfől.
Közben az egész paradicsomokat kis kockákra vágjuk, ízlés szerint cukrozzuk és a legvégén hozzáadjuk a raguhoz. Az egészet összeforraljuk.
Tálaláskor a kifőtt tésztára szedjük, reszelt parmezánnal megszórjuk.
Az aprított hagymát, fokhagymát és paprikát 10-15 perc alatt megpirítjuk az olajon, majd hozzáadjuk a fűszereket és a feldarabolt paradicsomot. Felöntjük 200 ml zöldségalaplével, felforraljuk, és egy botmixerrel pürésítjük. Így főzzük gyöngyözve 15-20 percig (ha túl sűrű lenne, adjunk hozzá kevés alaplevet).
Nagyjából 2 cm-es kockákra vágjuk, majd a pörköltalapba szórjuk a jackfruitot. Addig főzzük, amíg átveszi a szaft ízét, de még nem főtt szét (8-10 perc). Megszórjuk aprított petrezselyemmel.
Megjegyzés
Ha konzervből készül, akkor a jackfruitot leszűrjük, és forrásban lévő sós vízben 1-2 percig blansírozzuk (ez azért szükséges, mert így veszít az édeskés ízéből).A DM- ben, Rossmann- ban, biztosan máshol is méretes darabokra vágott jackfruit kapható (nem konzerv).
A rózsáira szedett kerfiolt enyhén sós vízben kb. 4-5 percig előfőzzük, majd leszűrjük és félretesszük. A vöröshagymát apróra vágjuk, a paradicsomot és a paprikát feldaraboljuk.
Egy edénybe beletesszük az olajat és a vajat, ha felforrósohott, elkezdjük benne pirítani a hagymát. Közben hozzáadjuk a paprikát, majd a paradicsomot. Kb. 5 perc párolás után ráűszórjuk a pirospaprikát, jól összekeverjük, és felöntjük 2½ dl vízzel. Hozzáadjuk az apróra vágott bazsalikomot, a majorannát, a szerecsendiót, sózzuk, borsozzuk. Összeforraljuk, majd belekeverjük a tejfölt. 10-15 percig lassú tűzön főzzük.
Hozzáadjuk az előfőzött karfiolt, óvatosan összeforgatjuk, majd lassú tűzön még 20 percig főzzük. Közben többször megrázogatjuk, átforgatjuk.Tálalhatjuk tésztával, galuskával, rizzsel, vagy akár krumplipürével.
A 1-1½ cm -es szeletekre vágott szejtánt kissé paprikázzuk, borsozzuk, lisztbe forgatjuk, mindkét oldalát serpenyőben kevés forró olajon 1-2 percet sütjük.
A krumplit meghámozzuk, szeletekre vágjuk, majd legalább ½ órát vízben áztatjuk. 1 ek olajat összekeverünk 2 kk édesburgonya fűszersóval és beleforgatjuk a szárazra törölt krumli szeleteket.
A hagymát felkockázzuk, vagy felszeleteljük, az olajon megfonnyasztjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, hozzáadjuk a meghámozott, feldarabolt paradicsomdarabokat és a felszeletelt paprikát. Sóval, borssal, zúzott fokhagymával ízesítjük, és félpuhára pároljuk.
Egy olajjal kikent tűzálló tál aljára terítjük a édesburgonyát, tetejére a szejtán szeleteket, ráöntjük a lecsót. Sütőbe tesszük, és közepes hőmérsékleten 15-20 percet sütjük.
Áztassuk forró vízben a tofukockákat 4-5 percig, majd szűrjük le és tegyük félre.
Wokban 2 evőkanál olajat és 1 teáskanál chiliolajat alacsony, közepes lángon felhevítünk. Ha már forró, adjuk hozzá a szecsuáni borsot. Pároljuk 1-2 percig (addig amíg az olaj kellemes illatú lesz a borstól). Távolítsuk el a borsot az olajból.
Adjunk hozzá a gochujang-ot és 1-2 perc után a gyömbért a fokhagymát a chilibab mártást és a gombát.
Jól keverjük össze és kb. 6 percig főzzük, amíg a gombák karamellizálódnak. Adjuk hozzá a vizet.
Ezután adjuk hozzá a szójaszószt, a cukrot és a sót, és jól keverjük össze. (Ha több szószt szeretnénk, itt lehet hozzáani több vizet.
Közben keverjünk össze 2 teáskanál kukoricakeményítőt 2 evőkanál vízzel, majd töltsük a serpenyőbe. Keverjük össze, a szósz azonnal besűrűsödik.
Adjuk hozzá a tofut és óvatosan forgassuk a szószba. 2 percig forraljuk. Ezután adjuk hozzá a szezámolajat, és vegyük le a tűzről. A tetejére szórjunk felkarikázott újhagymát.
A tofuból préseljük ki a vizet (papírtörlő közé téve legalább 30 percre tegyünk rá nehezéket), vagy használjunk saját készítésűt.
A szárított gombát gombát megmossuk és 3 dl forró vízben legalább ½ órát áztatjuk. (Az áztatólevet majd ne öntsük ki).
A sárgarépát vékonyra szeleteljük, a vöröshagymát apróra vágjuk, a fokhagymát áttörjük. A paradicsomot meghámozzuk és kis darabokra vágjuk, a beáztatott gombát feldaraboljuk.
A hagymát az olajban – kissé megsózva – elkezdjük pirítani, majd hozzáadjuk a fokhagymát. 2-3 perc múlva beletesszük a gyömbért, rövid idő múlva a paradicsomot. Legalább 5 percig főzzük, ha szükséges teszünk alá a gomba áztatólevéből.
Hozzáadjuk a gombát, 5 perc elteltével a sárgarépát és felöntjük a szójaszósszal. Rövid idő múlva beleforgatjuk az apró (1-1,5 cm) kockákra vágott tofut és 7-8 perc alatt összefőzzük az egészet. Ha szükséges a gomba áztatólevéből még tegyünk alá.
Köretként basmati rizst (esetleg kuszkuszt, vagy hajdinát) adhatunk hozzá.
A szejtán elkészítési módja (és fűszerezése) azEgyéb/Szejtánmenűpont alatt található.
Előkészítési idő 15 percperc
Elkészítési idő 20 percperc
Adag 4személyre
Hozzávalók
50dkgszejtán
1fejvöröshagyma(nagyobb)
1gerezdfokhagyma
4ekolaj
1dbparadicsom
1dbzöldpaprika
1ekfűszerpaprika
¼kkőrült kömény
só, késhegynyi bors
Elkészítés
A szejtánt kockákra vágjuk, és kevés olajon megpirítjuk. A hagymát apróra vágjuk, a paradicsomnak lehúzzuk a héját és felkockázzuk, a paprikát kicsumázva félbevágjuk.
A hagymát az olajon elkezdjük dinsztelni, mikor már majdnem kész hozzáadjuk a szejtánt. 1-2 percig pirítjuk, gyakran megkeverve. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, kis idő múlva a paradicsomot, a fél paprikákat és a köményt. Az egészet jól összeforgatjuk.
Hozzáadjuk a fűszerpaprikát, felöntjük 3 dl vízzel. Sózzuk, borsozzuk. 15 percet főzzük fedő alatt. Végül kivesszük belőle a félbevágott paprikákat.
Megjegyzés
Érdemes egy pár órát pihentetni, hogy az ízek összeérjenek.
Az olajban megdinszteljük az apróra vágott hagymát, az áttört fokhagymát, hozzáadjuk a pirospaprikát, a kockákra vágott paprikát, és a feldarabolt paradicsomot. Pár perc főzés után felöntjük a vízzel, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a köményt, további 2 percet főzzük. Botmixerrel pár másodperc alatt félig pürésítjük.
A keményre főzött tojásokat cikkekre, vagy karikára (4 szelet/tojás) vágva óvatosan belehelyezzük a pörköltalapba és 2-3 perc alatt összeforraljuk. Keverés helyett jól összerázzuk.
A krumplikat alaposan megmossuk, és héjastól hosszában félbevágjuk. Alufóliába csomagolva, sütőben 180℃ -on 20 perc alatt megsül. (Mikrósütőben 4-5 perc).Ha elkészült kikaparjuk a közepét (kb. fele-fele arányban) és félrerakjuk.
A hagymát apróra vágva egy kevéske olajon elkezdjük dinsztelni, majd hozzáadjuk az áttört fokhagymát, 1-2 perc után az apróra vágott gombát, és a szitén apróra kockázott paprikát, az édeskrumpli fűszert. 5-6 percet pirítjuk, ha szükséges teszünk alá ½ dl vizet.
A gombás ragut levesszük a tűzről, hozzákeverjük a kis darabokra vágott mozarellákat, a tejfölt és a krumplik kikapart közepét.Megtöltjük a krumplikat a töltelékkel, megszórjuk a tetejét reszelt paranyicával.
Sütőbe helyezve addig sütjük, míg a sajt szépen megpirul.
A keményítőt,a borsot és a sót alaposan összekeverjük, beletesszük egy nylon tasakba a kisebb kockára vágott tofuval együtt, és jól összeforgatjuk, hogy a keverék egyenletesen vonja be a tofut mindenhol. Közepesen forró olajban a tofu minden oldalát aranysárgára pirítjuk.
A szósz
A hozzávalókat alaposan összekeverjük.
Összeállítás
Az olajban elkezdjük pirítani a felkarikázott újhagymát, hozzáadjuk a felszeletelt lilahagymát, a kisebb rózsákra szedett brokkolit, a felkockázott kaliforniai paprikákat, megszórjuk a gyömbérrel és további 1 percet pirítjuk, gyakran megkeverve.
Ráöntjük az elkészített szószt, hozzáadjuk a tofut és kislángon – időnként óvatosan megkeverve – addig főzzük, míg a szósz besűrűrödik.
A tofuból préseljük ki a vizet (papírtörlő közé téve legalább 30 percre tegyünk rá nehezéket).
A hagymát felszeleteljük és az oliva olajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott répákat, a kis darabokra szeletelt kápia paprikát, az áttört fokhagymát, majd kb. 3 perc elteltével a felcsíkozott uborkát.
További 1-2 percet pirítjuk (úgy jó, ha ropogósak maradnak a zöldségek). Hozzáadjuk a szójaszószt, a gyömbérport, a (kb. 1,5-2 cm -es kockákra szeletelt) tofut. Óvatosan összeforgatjuk, ha szükséges adunk még hozzá egy kevés vizet. 3 perc párolás után a kb. 0,5 dl vízben elkevert keményítővel besűrítjük, majd jól átforgatva további 1 percet főzzük.
Az apróra vágott hagymát megpirítjuk. Hozzáadjuk a 1-1,5 cm -es kockákra vágott szejtánt, majd 1-2 percet tovább pirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott paradicsomot, a pirospaprikát, az áttört fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Kevés vízzel felöntjük. 15-20 perc főzés után hozzáadjuk a közben 1,5-2 es-es kockákra vágott szép pirosra pirított, sózott burgonyát és óvatosan összekeverjük. Néhány percet fedő alatt pároljuk.
Megjegyzés
Szejtán helyett készülhet szója kockából is (ezt egy kicsit tovább kell főzni). Ebben az esetben a kockákat 1-2 órára beáztatjuk, majd kinyomkodjuk a felesleges vizet. (Az áztató vízbe tehetünk egy fél csomag brassói fűszersót is).
A tofu brassóihoz héjában megfőzzük a burgonyát, majd kb. 2-2,5 cm-es kockákra vágjuk (nagyobbra, mint a tofut, mert sütéskor kissé összeesik). Serpenyőben kevés olajon megpirítjuk, sózzuk.
Finomra vágjuk a vöröshagymát és kókuszolajban elkezdjük pirítani. Félúton hozzáadjuk a 1,5-2 cm-es darabokra vágott tofut.
Közben áttörjük a fokhagymát, és amikor már aranysárgára pirult a tofu hozzáadjuk. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk majorannával ízlés szerint.
Ha kész a pirítás, felöntjük 1,5 dl vízzel és hozzáadjuk a pirított burgonyát és a petrezselymet, óvatosan átforgatjuk. Kis idő múlva megszórjuk pirospaprikával alaposan összerázzuk az egészet, és levesszük a tűzről.
Megjegyzés
Kínálhatjuk uborkasalátával, vagy friss zöldsalátával is.
Összekeverjük a rizst a pörkölttel, várunk legalább 10 percet, hogy a rizs a pörkölt levét felszívja.
A kelkáposzta leveleket sós vízben pár perc alatt félig megfőzzük, a nagyobb ereket kivágjuk.Egy nagyobb kivajazott jénai tálat kibélelünk kelkáposzta levéllel, majd egy réteg gombás rizs, erre egy ek tejföl, majd megint káposzta levél, míg el nem fogy a töltelék. Káposzta levéllel zárjuk.A maradék tejfölt kikeverjük a tojással, csipetnyi sóval (esetleg egy kis borssal) és ráöntjük a tetejére.Előmelegített (180 fok) sütőben addig sütjük, míg a teteje elkezd barnulni, rászórjuk a reszelt sajtot, majd folytatjuk a sütést további 10-15 percet..
A tofut vékony szeletekre vágjuk (5-6 mm). Serpenyőben kevés olajon 1-1 percet pirítjuk oldalanként.
A apróra vágott hagymát olajon üvegesre pirítjuk, hozzákeverjük a pirospaprikát és a nagyobbakra szeletelt gombát.Sóval, bossal, majorannával ízesítjük. Fedő alatt kis lángon kb. 25 perc alatt megpuhul a gomba, ill. besűrűsödik a szaftja.Hozzáadjuk a félbevágott paradicsomokat a felkockázott paprikát, és továbbbi 2 percet főzzük. Összekeverjük az apróra vágott petrezselyemmel.
Olajjal kikent kisebb tűzálló tálba teszünk 1 réteg tofut, a gombás ragu felét, ráöntjük a tejfölt. Még egy réteg tofu következik, erre a maradék gomba. A tetejére reszelt sajtot szórunk.
180 fokos sütőben addig sütjük, míg a sajt egy kissé megpirul.
A szejtánt csíkokra vágjuk, maglocsoljuk a 3 ek olivaolajjal, megszórjuk 2 ek gyros fűszerkeverékkel, és jól összeforgatjuk.Pár órát pihentetjük.
Serpenyőben, vagy wokban olajat forrósítunk, beletesszük a szejtánt, majd időnként megforgatva 5 percet pirítjuk..
Sültkrumpli
Meghámozzuk, majd felszeleteljük a burgonyát. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk majoránnával, oregánóval, és fokhagymaporral. Leöntjük az olívaolajjal, majd alaposan összeforgatjuk.
Egy sütőpapírral bélelt tepsibe rendezzük a krumplikat, megszórjuk a pirospaprikával. 200 fokra előmelegített sütőben 20-30 percig sütjük (sütőtől függően). Sütés közben többször keverjük át, hogy mindenhol egyenletesen süljön.
Saláta
A jégsalátát és a lila káposztát kicsire tépkedjük, a paradicsomot félbe-, az uborkát kocákra vágjuk, a lilahagymát felszeleteljük.
Szósz
A joghurtot, a tejfölt, a borecetet és az olajat kikeverjük, hozzáadjuk a fokhagymát.
Az uborkát meghámozzuk. lereszeljük és pihentetjük egy negyed órát, majd kinyomkodjuk a levét. Ráöntjük a szószt és alaposan összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk.
A tál összeállítása
A "gyrost" sült krumplival és a salátával tálaljuk, leöntve a fokhagymás szósszal. Pitával kínáljuk.
A karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük, és forrásban levő sós vízben 5-6 perc alatt előfőzzük. Leszűrjük és félretesszük.
A sajtokat lereszeljük, a szárított paradicsomot apróra vágjuk, a mozarellákat és a a koktél paradicsomot félbevágjuk, a petrezselymet összevágjuk.
A tojásokat felverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt, a joghurtot, a petrezselymet, a füstölt sajtot. Sózzuk, és jól elkeverjük.
A tűzálló tálat kiolajozzuk, és megszórjuk zsemlemorzsával.
A karfiolt sózzuk, borsozzuk, megforgatjuk zsemlemorzsában, és a szártott paradicsommal együtt a kikent tálba tesszük.A tejfölös masszát ráöntjük a karfiolra. Megszórjuk az ementálival. A tetejére tesszük a mini mozzarellákat és a koktél paradicsomot.
180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és kb. 25-30 percig sütjük.
A káposztafejet szeleteljük fel, öntsük le 2 liter forró, ételízesítős vízzel, és letakarva hagyjuk állni 30 percet.
A hagymát vágjuk fel, majd kevés olajon kissé pirítsuk meg. Adjuk a hagymához a zúzott fokhagymát, a felszeletelt sonkát, és így pirítsuk tovább pár percet. Sózzuk, borsozzuk.
A káposztát szűrjük le, adjuk hozzá az apróra vágott aszalt paradicsomot, a felszeletelt kaliforniai paprikát, majd keverjük össze a felkockázott parmezánnal és a hagymás sonkával.
A felvert tojásokat keverjük össze a liszttel, a tejföllel, a joghurttal, a sütőporral. Sózzuk, borsozzuk. A káposztás keveréket tegyük egy kikent tűzálló tálba, öntsük le a tojásos-lisztes keverékkel, szórjuk meg reszelt sajttal, majd sütőben süssük kb. 25 percig.
A káposztát és a vöröshagymát metéltre a répát kis téglalapokra, az újhagymát karikákra vágjuk.
Forró olajban megpirítjuk a vöröshagymát, az előkészített sárgarépát, a káposztát, majd hozzáadjuk a fokhagymát, kis idő múlva a szójaszószt, az újhagymát, majd a sós vízben megfőzött, átmosott tésztát. Jól átforgatjuk, pirítjuk még 2-3 percet.
A tésztát-, valamint a krumplit (meghámozva, kockára vágva) sós vízben megfőzzük.
Az apróra vágott hagymát enyhén sózva arany barnára pirítjuk (nem csak dinszteljük). Ha megpirult, hozzáadjuk a piros paprikát, a borsot.
A megfőtt tésztát leszűrjük és a sült hagymával alaposan összekeverjük.Az áttört krumplit hozzáadjuk a hagymás-zsíros tésztához és gondosan, egyenletesen átkeverjük, majd lefedve egy kis ideig állni hagyjuk. Végül még egyszer átkeverjük.Savanyúsággal tálaljuk.
10dkgreszelt gounda sajt(ha nem reszeltet használunk, akkor apróra vágjuk).
2kkolíva olaj
só, borsízlés szerint
Elkészítés
Az édesburgonyát megmossuk, és majdnem teljesen megfőzzük (kb. 6 perc). A tojásokat keményre főzzük. A főtt krumplit meghámozzuk és ha kihűlt, a tojással és a virslivel együtt felkarikázzuk.A tejfölt sózzuk, borsozzuk, majd óvatosan belekeverjük a felkockázott krémfehér sajtot.
Egy tűzálló tálat kikenünk olajjal. Egy soron beletesszük a felkarikázott, előfőzött édesburgonyát. Erre egy sor tojást, majd a felkarikázott virslit tesszük. Apróra vágva elszórjuk rajta a vaj felét és ráöntjük a kikevert tejföl felét.Erre megint édesburgonya, tojás, virsli, vaj és a maradék tejföl kerül, végül a tetejét megszórjuk a gounda sajttal.
Előmelegített 180 C° -os sütőben addig sütjük, míg a teteje aranybarnára pirul (kb 20 perc).
A vöröshagymát apróra vágva megpirítjuk, hozzáadjuk a paprikát, és az alaposan (vagy ízlés szerint) kimosott káposztát. Kevés vízzel fedő alatt 20 percet pároljuk. A rizst sós vízben megfőzzük, majd ha kihűlt a ráreszelt sajttal összekeverjük. A szejtánt és a gabona rudat ledaráljuk, és az apróra vágott lila hagymával egy pár percet pirítjuk. Ízlés szerint fűszerezhetjük.
Egy vajjal kikent jénai tálba alulra a káposzta egyharmadát tesszük, majd erre jön a sajttal kevert rizs fele, a szejtán-gabonarúd keverék fele, és egy vékony réteg tejföl. Még egyszer megismételjük, majd káposztával zárjuk a rétegeket.
A maradék tejfölt kikeverjük a tojással, egy csapott evőkanál liszttel, majd a káposzta tetejére öntjük.180 fokos, előmelegített sütőben addig sütjük, míg a teteje őzbarnára nem pirul.
Egy vajjal kikent tűzálló tál alján egyenletesen lerakjuk a megtisztított, felkarikázott főtt burgonya felét. A főtt krumplira rakjuk a gabonakolbászt, a karikára vágott főtt tojást és a felkarikázott újhagymát.
Ráöntjük a tejszínt és megszórjuk a majorannával. Jöhet rá a burgonya másik fele.
Végül a krumpli tetejére öntjük a tejfölt.
Megjegyzés
A rakott krumpli tetejét megszórhatjuk szezámmaggal.
Az apróra vágott vöröshagymát megsózzuk és fedő alatt pároljuk. A vágott savanyú káposztát ízlés szerint átöblítjük.
A megpirított hagymához hozzáadjuk a meghámozott, kis darabokra vágott paradicsomot, az apró kockákra vágott szejtánt, a pirospaprikát, a borsot, az áttört fokhagymát. Kevergetjük addig, míg a paradicsom levet ereszt. Ezután feltötjük 6 dl vízzel. Beletesszük a többi fűszert (só, kömény, babérlevél). Hozzá adjuk a káposztát és belemorzsoljuk gabona kolbászt. Töltsük fel annyi vízzel, hogy a káposztát ellepje.
Mikor a káposzta már majdnem megpuhul adjuk hozzá a rizst. Főzzük addig, míg a rizs megpuhul, maradjon egy kevés leve, ha szükséges töltsünk utána vizet. A végén egy evőkanál lisztet szórunk rá, csomómentesen elkeverjük. Pár perc után kész.
A karfiol aljáról levágjuk a zöldet, vigyázva arra, hogy a fej egyben maradjon. Megmossuk, majd enyhén sós vízben 10 percig főzzük. Ezután leöntjük róla a vizet, lecsepegtetjük. Vigyázzunk, hogy ne essen szét.
A vöröshagymát apróra vágjuk és félig megdinszteljük, majd hozzákeverjük a darált, vagy apróra vágott (fűszeres) szejtánhoz. Hozzá adjuk a tojást, a borsot, a pirospaprikát, a paradicsomszószt. Sózzuk és az egészet jól összedolgozzuk.
A karfiolt felfordítjuk, és akkora tűzálló tálba tesszük, ami megtartja rózsáit, így bátrabban tölthetjük úgy, hogy a torzsájánál lévő mélyedésekbe nyomkodjuk a tölteléket, majd a töltött felével lefele beletesszük a tálba. Óvatosan egy kicsi késsel benyúlunk egy-egy karfiolrózsa mellé és finoman kivágjuk. A keletkezett üreget jól megtömködjük a töltelékkel, majd a karfiolrózsát visszanyomjuk a helyére. Ezt a műveletet 3-4 -szer megismételjük. Ennyivel már jól meg lehet tölteni a réseket.
A tűzálló tál tetejét használhatjuk a sütéshez, amit kikenünk olajjal. Beletesszük a megtöltött karfiolt, a tetejére vékonyan rászeleteljük a vajat.Forró sütőbe rakva 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsül.
A káposztaleveleket és a szálas káposztát átmossuk ízlésünknek megfelelően. Kissé megpirítjuk a rizst és annyi vízben ami bőven ellepi megfőzzük, majd letakarva hagyjuk kihűlni.
1 fej apróra vágott vöröshagymát üvegesre pirítunk, hozzáadunk 2 gerezd áttört fokhagymát, a füstölt pirospaprikát, az őrölt köményt, a majorannát, a főtt rizst. Felöntjük ½ dl vízzel. Levéve a tűzről ráteszünk egy maréknyi apróra vágott szálas káposztát, beletesszük a ledarált szejtánt és a tojást. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd végül hozzáadjuk a zabpelyhet.
A káposztaleveleket a vastag ereitől megtisztítjuk. Veszünk egy káposzta levelet, belehelyezünk egy maréknyi jól kinyomkodott tölteléket, majd szorosan összetekerjük, a két szélét benyomkodjuk.
A másik hagymát felszeletelve egy nagyobb lábosban olajon kissé megpároljuk, hozzáadunk 2 derezd apróra vágott fokhagymát, a babérleveleket, a pirospaprikát, a durvára őrölt köményt és a szálas káposztát, jól összeforgatjuk, kiveszünk belőle egy nagyobb adagot (amit a töltelék tetejére fogunk tenni).
A töltelékeket a szálas káposztára rakjuk, és a tetejére tesszük az előzőleg kivett adag káposztát. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Közepes lángon kb. 30-35 percig főzzük, keverés nélkül, időnként meg-megrázva.
Közben a pohár tejfölbe belekeverjük a lisztet, csipetnyi sót. A végén hozzákeverjük a tejfölt a káposztához (a töltelékeket célszerű előtte kiszedni), majd visszatéve további kb. 10 percet forraljuk.
A rizst félig megfőzzük, a vöröshagymát apróra vágjuk és megfuttatjuk az olajban, a fokhagymát áttörjük, majd majd mindezt összekeverjük a darált szejtánnal. Hozzáadjuk a tojást, fűszerezzük és alaposan összedolgozzuk.A megmosott paprikákat kicsumázzuk, és megtöltjük a töltelékkel. Az esetleg megmaradt töltelékből kis gombócokat készítünk.
A szószhoz a hagymát lereszeljük, és megpirítjuk egy kevés olajon. Megszórjuk a cukorral, majd a liszttel csomómentesre keverjük. Folyamatosan kevergetve hozzáöntjük a paradicsom szószt, felöntjük a vízzel, beletesszük a zellerleveleket, sózzuk, borsozzuk.
Beletesszük a szószba a megtöltött paprikákat, az esetleges gombócokat, és alacsony lángon kb. 30 percig főzzük. Ha szükséges, egy kevés vízzel pótoljuk az elfőtt folyadékot. A végén kiszedjük a zellerleveleket.
A krumplikat hasábokra szeleteljük, sós vízben megfőzzük, és a töltött paprika mellé tálaljuk.
Hozzáadjuk a felszeletelt fokhagyma gerezdeket, a borsot és serpenyőben elkezdjük pirítani (zsiradék nélkül) egészen addig, míg pattogni nem kezd. A fokhagymát összenyomjuk, hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát. Kevergetve pirítjuk 1 percet, majd felöntjük 0,5 liter vízzel. Ízlés szerint sózzuk.
Mielőtt teljesen elfő a víz beletesszük a felkockázott paprikát és a felkarikázott virsliket. 2-3 perc főzés után elzárjuk a lángot. Letakarjuk egy fedővel, egészen addig, míg be nem szívja teljesen a levét.Hozzáadjuk a kókuszolajat, jól átforgatjuk és még legalább 1 percet pirítjuk. (Én a bors-szemeket ki szoktam szedni belőle).
A pörkölthöz a hagymát apró kockákra vágjuk, az olajon megdinszteljük, hozzáadjuk az apró kockára vágott szejtánt, és kissé megpirítjuk. Ezután hozzáadjuk a kockára vágott paprikát és paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, és megszórjuk pirospaprikával, hozzáadunk 1 dl vizet. Fedő alatt pároljuk pár percet, majd összeforraljuk a tejszínnel, és félretesszük.
A hajdinát folyó víz alatt átöblítjük. Serpenyőben – hozzáadva a fokhagyma gerezdeket – szárazon elkezdjük pirítani, amikor kipattogott, ráöntünk egy kevés olajat, áttörjük a fokhagymát, jól összekeverjük, majd háromszoros mennyiségű vízzel felengedjük. Hozzáadjuk az ételízesítőt, kevés sót, beledobjuk a babérlevelet. Fedő alatt, kis lángon puhára főzzük. Kivesszük belőle a babérlevelet.
Összekeverjük a pörköltet, a hajdinát az olajtól letörölgetett, apróra vágott aszalt paradicsomot és a zöldségeket, amiben ha nagyobb darabok vannak, vágjuk össze. Vajjal kikent tűzálló tálba öntjük, megszórjuk durvábbra reszelt sajttal, és előmelegített sütőben megsütjük (180 fokon 25-30 perc).
A tarhonyát kissé megpirítjuk az olajon, majd hozzáadva a felkockázott vöröshagymát együtt pirítjuk tovább egy kis ideig.
Hozzáadjuk a pirospaprikát, a borsot, a meghámozott, feldarabolt paradicsomot, egy kevés vizet, majd 1-2 perc múlva a zöldségkeveréket, a felkarikázott virslit. Sózzuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. (A kukoricalisztes tarhonya esetén gyakran megkeverjük, mert könnyen leragad).
Főzzük, míg megpuhul. Ha szükséges pótoljuk a vizet. Érdemes elég szaftosra hagyni, mert elkészülte után még sok levet felszív.
20dkgorsó tészta(feketebab, vöröslencse, vagy zöldborsó)
5szálújhagyma
25dkgkaliforniai paprika(különbféle színű)
50dkgkonzerv ananász(kockázott)
2ekszójaszósz
2ekolaj
Elkészítés
Sós vízben megfőzzük a tésztát, leszűrjük, félretesszük.
A hagymát (nem túl apróra) feldarabolva, vagy felkarikázva, elkezdjük pirítani az olajon. Fél úton hozzáadjuk a felszeletelt paprikákat, majd 3-4 perc elteltével hozzáadjuk a tésztát az ananászt, és a szójaszószt. Jól összekeverve még 2-3 percet melegítjük.
A krumplikat meghámozzuk, vastag hasábokra vágjuk. Bő, lobogó vízbe tesszük és 5 percig főzzük, majd leszűrjük.
A fűszerkeverék készítéséhez alaposan összekeverjük a fűszereket és hozzákeverjük az olajat.
A krumplit összeforgatjuk a fűszermasszával, és 200 fokra előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a megtisztított fokhagymagerezdekkel együtt. 15 perc elteltével a megsűlt fokhagymát összenyomjuk és összeforgatjuk a krumplival. További 5-10 perc alatt készre sütjük. Közben néha megforgatjuk, hogy mindenhol egyenletesen megpiruljon.
20dkgorsó tészta(feketebab-, vöröslencse-, vagy zöldborsó tészta)
1dbkígyóuborka
1dbpiros kaliforniai paprika
2szálújhagyma
10dkgsajt(pl. Anikó)
3ekmajonéz(v. veganéz)
1½dljoghurt
1kkcitromlé
25dkgtrópusi gyümölcskoktél(425 dkg-os konzerv)
Elkészítés
A tésztát enyhén sós vízben 4-5 perc alatt megfőzzük, leöblítjük.
Az uborkát a zöldhagymát, a sajtot, a paprikát feldaraboljuk, hozzáadjuk a lecsöpögtetett gyümölcskoktélt (lehet ananász is) és összekeverjük a tésztával.
A majonézt és a joghurtot alaposan kikeverjük, hozzáadjuk a citromlevet, sózzuk borsozzuk ízlés szerint, majd ráöntjük a tészta-zöldség mixre és jól összekeverjük
Ha szükséges a zöldségmixet vágjuk kisebb darabokra.
A hajdinát megmossuk, majd leszárítva a fokhagyma gerezdekkel együtt szárazon elkezdjük pirítani addig, míg "illatozni" nem kezd.Hozzáadjuk az olajat, rászórjuk az apróra vágott hagymát, összeforgatjuk és rövid ideig tovább pirítjuk. Ha elkészült, a fokhagymákat összenyomjuk.
Felöntjük annyi vízzel, ami bőven ellepi. Hozzáadjuk a köményt, a gyömbért és az ételízesítőt. Majdnem készre főzzük (8-10 perc).
Hozzáadjuk a zöldségeket, majd fedő alatt főzzük tovább kis lángon, míg a zöldségek megfőnek, de még ropogósan maradnak. Ha szükséges még teszünk hozzá vizet. Közben sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.Megszórjuk apríto